"Binecuvintează Doamne pe cei ce iubesc podoaba casei Tale!"

Viața parohiei Iulie 11, 2013

În perioada ce a trecut, imediat după sărbătoarea hramului de „Înălţarea Domnului”, am avut bucuria să întâlnim câţiva fii ai satului, care au dorit să se implice pentru înfrumuseţarea şi dezvoltarea patrimoniului noii parohii prin donarea unor noi obiecte bisericeşti.

Evenimentul s-a petrecut vineri, 28 iunie 2013 când, cei implicaţi, domnul PASCAL Laurenţiu şi Nela (fiica enoriaşei Bălteanu Trandafira), împreună cu  GRIGORAŞ Violeta (fiica fam.  Grigoraş Vergina şi Ion), au sosit de dimineaţă (din oraşul Iaşi, unde locuiesc acum) la biserica paraclis a parohiei şi au adus cu dumnealor obiectele pe care le-au donat bisericii în cinstea Sf. Cuv. Efrem cel Nou;  un rând de  veşminte bisericeşti, o icoană care-l reprezintă pe Sf. Efem şi mai multe cărţi cu Acatistul şi Paraclisul Sf. Efrem, pentru biblioteca parohială.

La slujba care s-a desfăşurat au participat şi alţi enoriaşi ai parohiei, care s-au bucurat nu numai de ceea ce s-a dăruit parohiei noastre, ci s-au bucurat şi de revederea celor două „fete”, care nu au uitat de unde au plecat şi care sub influienţa benefică a Sf. Efrem au vrut să-i ofere sfântului aceste daruri prin intermediul parohiei noastre. La sfârşitul slujbei, după ce s-a sfinţit şi icoana sfântului, s-au împărţit credincioşilor unele din cărţile aduse de donatori, iar la cuvântul de învăţătură s-a scos în evidenţă „Viaţa”, dar mai ales două din minunile cunoscute ale Sf. Efrem.

Cu speranţa că şi alţi fii ai satului se vor alătura parohiei şi vor putea sprijini lucrările ce s-au demarat pentru construirea noii biserici, nu avem cuvinte de recunoştinţă pentru donatori, pentru că ar fi prea mici, faţă de darul făcut, dar ne rugăm ca Bunul Dumnezeu să le răsplătească darul şi donaţia făcută, iar Sf. Efrem să le ocrotească familiile, ferindu-i pe toţi de ce este rău.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!