Festival tradiţional la Monumentul Eroilor de la Nemţişor

Arhiepiscopia Iașilor Septembrie 21, 2017

Locul de desfăşurare al festivalului-concurs a fost pe dealul Boubeuca, la Monumentul Eroilor din al Doilea Război Mondial din comuna Vânători.

Iniţiatorul proiectului a fost Neculai Luca, preşedintele Asociaţiei culturale „În Munţii Neamţului”, iar finanţarea a venit de la Consiliul Judeţean Neamţ, susţinut de Primăria Comunei Vânători-Neamţ, Inspectoratul Şcolar Judeţean Neamţ şi Parohia Nemţişor.

Manifestările au debutat cu intonarea imnului de stat, cu slujba de Te Deum şi Trisaghion pentru cei 14.000 de soldaţi răpuşi pe câmpurile de luptă. Serviciul religios a fost oficiat de un sobor de preoţi şi diaconi, delegaţii Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Teofan la eveniment fiind părintele profesor Mihai Vizitiu şi părintele protoiereu Nicolae Axintioi. Au urmat alocuţiuni din partea instituţiilor statului dintre care amintim Mitropolia Moldovei şi Bucovinei, Parlamentul, Guvernul, ISJ Neamţ, Primăria Vânători-Neamţ, dar şi mărturii ale unor veterani de război. Invitaţi speciali au fost comandorul Gheorghe Vartic şi poetul Daniel Corbu.

Dealul Boubeuca, Golgota a 14.000 de soldaţi

Din discursul părintelui profesor Mihai Vizitiu amintim mesajul de felicitare şi binecuvântare din partea Înaltpreasfinţitului Teofan, care a transmis toată aprecierea şi susţinerea pentru acest proiect. Emoţiile transmise de părintele profesor Vizitiu au fost simţite şi în rândul celor prezenţi, prin descrierea locului ca fiind o Golgotă a 14.000 de soldaţi, un popas de durere, dar şi de bucurie, pentru patriotismul şi gloria neamului românesc. Mesaje de susţinere au fost prezentate şi de Emilia Arcan - senator în Parlamentul României, Dan Andruşcă - deputat în Parlamentul României şi fiu al satului Nemţişor, Vasile Panaite - prefectul judeţului Neamţ, Maria Petrariu - primar al comunei Vânători-Neamţ, Neculai Luca - preşedintele Asociaţiei „În Munţii Neamţului”, dar şi de alţi invitaţi la eveniment. În continuare, au fost depuse coroane de flori în cinstea eroilor neamului românesc şi a tuturor soldaţilor căzuţi la datorie.

În deschiderea festivalului au concertat corul Schitului Vovidenia şi corul Fanfarei Răuceşti, după care au evoluat coruri din judeţul Neamţ pe anumite secţiuni: Corul „Vânătorii lui Ştefan cel Mare”, corul Seminarului Teologic de la Mănăstirea Neamţ, corul Şcolii Gimnaziale Răuceşti, corul Liceului Tehnologic Oglinzi, corul Liceului Tehnologic Pipirig, corul Colegiului „Gheorghe Cartianu” - Piatra Neamţ, corul Şcolii Gimnaziale Timişeşti, corul Liceului Tehnologic Vânători-Neamţ, corul Şcolii Generale Taşca. S-au oferit premii de către organizatori, iar câştigătorii vor participa în anul 2018 la Festivalul Naţional „Avram Iancu” din localitatea Ţebea, judeţul Hunedoara. Remarcaţi au fost şi Grupul „Străjerii Cetăţii Neamţ”, coordonaţi de pr. Marian Gheorghe Filip, care au adus o atmosferă  specială sărbătorii. La final, s-au vizionat imagini cu veteranii de război.

Monumentul Eroilor de la Nemţişor a fost ridicat la propunerea vrednicului de pomenire arhimandrit Justin Pârvu, iar drumul până la monument este străjuit de 14 cruci, în amintirea popasurilor Mântuitorului. Monumentul a fost sfinţit de IPS Părinte Mitropolit Teofan pe data de 21 mai 2015, iar în fiecare an, în prima duminică după Înălţarea Domnului, se oficiază Sfânta Liturghie şi sunt pomeniţi toţi eroii neamului românesc. (Preot Andron Constantin Cristian)