Luna mai, bogată în activitate catehetică în Protopopiatul Târgu Neamț

Arhiepiscopia Iașilor Mai 20, 2017

Programa catehetica a îndemnat prin cele 10 teme la dezbaterea problemelor Anului 2017, declarat Anul omagial al sfintelor icoane, al iconarilor și pictorilor bisericești și Anul comemorativ Justinian Patriarhul și al apărătorilor Ortodoxiei în  timpul comunismului, în Patriarhia Romană .

Cele nouă cercuri din cuprinsul teritorial al protopopiatului nostru au fost reprezentate de următoarele parohii: „Sfântul Ierarh Nicolae”-Humulești, Târzia, Dumbrava, Drehuța-Vânători, Agapia, Bălțătești II, Curechiștea, Urecheni, Totoiești. Dacă la celelalte cateheze susținute  în decursul anului de fiecare preot la parohia lui au participat doar credincioșii, la aceste cateheze demonstrative s-a avut în vedere împărtășirea din experiență fiecăruia a mijloacelor și metodelor de catehizare  invitaților prezenți. Lista invitaților a fost onorata de către pr. inspector eparhial  Racu Bogdan, pr. Neculai Axentioi, protopop al Protopopiatului Târgu Neamț, pr. Filip Marian-misionar protopopesc, precum și de preoții și profesorii de religie arondați cercului pastoral. Având în vedere diversitatea și complexitatea temelor abordate, ca de exemplu „De ce nu este icoană chip cioplit?” sau „Chipuri de mărturisitori creștini ortodocși în perioadă comunistă”, catehezele s-au adresat în special adulților, iar discuțiile și impresiile din timpul și după desfășurarea lor au fost pe măsură impactului propus și anume: conștientizarea rolului învățăturilor Bisericii în viața personală și a comunitătii, dezvoltarea respectului fată de cele sfinte, asumarea propriei identităti religioase, responsabilitate în exercitarea drepturilor și a obligațiilor care decurg din apartenență la diferite identități, grija față de aproapele, interesul pentru aprofundarea cunoștințelor religioase în vederea permanenței deveniri spirituale. (Pr. Trofin Gheorghe- responsabil Biroul de cateheză Protopopiatul Târgu Neamț)