Sfinţire de biserică în Parohia Costişa II

Arhiepiscopia Iașilor Septembrie 22, 2017   Autor: Constantin Ciofu

Slujba va fi oficiată de Preasfinţitul Calinic Botoşăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor. Locaşul a fost ridicat la începutul secolului al XIX-lea. Mâine va fi a treia slujbă de resfinţire după cele din anii 1965 şi 1992. „În anul 2008, am obţinut binecuvântare de la IPS Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, pentru demararea lucrărilor de reconsolidare şi pictare. În acest demers, am fost sprijiniţi de PS Calinic Botoşăneanul. În această perioadă, s-a montat acoperiş nou, s-a construit un drum de acces şi un zid de sprijin care să stopeze alunecările de teren“, a relatat părintele paroh Cornel Iftinia. Slujba Sfinţirii va fi urmată de Sfânta Liturghie, la care sunt aşteptaţi să participe un număr mare de credincioşi.