„Credinciosul trebuie să petreacă cele câteva ceasuri de seară cu gândul că a doua zi are o întâlnire cu Însuşi Dumnezeu”

Arhiepiscopia Iașilor Noiembrie 21, 2017   Autor: Tudorel Rusu

Slujba arhierească de seară a fost una deosebită, fiind săvârșită alături de un sobor de preoți condus de părintele protopop Lucian Leonte. În cadrul slujbei a avut loc și o hirotesie întru duhovnic, cea a părintelui Marius Prisacaru de la Parohia Aurel Vlaicu, comuna Avrămeni, Protopopiatul Săveni.

În cuvântul de învățătură rostit credincioșilor din Parohia Mănăstirea Doamnei, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei a explicat de ce este importantă participarea la slujba Vecerniei: „Sfânta Liturghie este locul de întâlnire a omului cu Dumnezeu. Când știe creștinul că urmează să participe duminica sau în sărbători la Sfânta Liturghie, trebuie să acorde o importanță aparte acestui lucru. De aceea, Biserica a socotit că omul trebuie să fie pregătit pentru această mergere la Liturghie, iar în trecut - și sper că și astăzi- era rânduiala ca sâmbătă seara sau în ajunul sărbătorilor să se tragă clopotele ca să audă tot poporul din parohie că a doua zi este Liturghie la biserică. Era rânduiala odată, și sper că s-a mai păstrat, că, atunci când sună clopotele, omul să lase munca la o parte, și cea de la câmp, și cea din gospodărie, și să se pregătească de la apusul soarelui pentru Liturghia de a doua zi. Și cum poate omul să se pregătească pentru Sfânta Liturghie? Cel mai potrivit mod este să participe la slujba Vecerniei. În caz că nu poate ajunge la Vecernie sau dacă această slujbă nu este săvârșită în parohie, credinciosul trebuie să petreacă cele câteva ceasuri de seară cu gândul că a doua zi are o întâlnire cu Însuși Dumnezeu”.

La final, părintele paroh Daniel-Ilie Voroneanu a mulțumit ierarhului pentru vizita pastorală, subliniind importanța istorică a zilei: „Pentru enoriași, pentru mine personal și pentru istoria bisericii din Mănăstirea Doamnei, slujirea Vecerniei de către Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Teofan reprezintă un moment de importanță istorică, fiind îndelung așteptat”.

La final, conform tradiției, credincioșii prezenți au fost binecuvântați de IPS Părinte Teofan.